webtrees - en to ja translation catalogue (237 entries)

en:  but the details are unknown
ja:  でも詳細は不明

en:  in
ja:  で

en: %s message | %s messages
ja[0]: %s　メッセージ

en: %s year anniversary
ja: %s 年目の記念日

en: &lt;select&gt;
ja: &lt;選択&gt;

en: A common error is to have multiple links to the same record, for example listing the same child more than once in a family record.
ja: よくあるエラーは同一レコードへのリンクを複数持つことです、例えば、一つの家族のレコードで同じ子供をリストに一回以上上げてしまうことです。

en: A list of the Hebrew death anniversaries that will occur in the near future.
ja: 近い将来予定の、ユダヤ式回忌のリスト。

en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
ja: 一番回数多く見られたページのリスト。

en: A report of facts which are supported by a given source.
ja: 与えられた資料で支持された事実のレポート。

en: A report of family members and their details.
ja: 家族構成員とその詳細のレポート。

en: A report of individuals who were born in a given time or place.
ja: 与えられた期間あるいは場所で生まれた個人のレポート。

en: A sidebar showing an individual’s close families and relatives.
ja: 個人の近い家族と親戚を表示するサイドバー。

en: A tab showing the facts and events of an individual.
ja: 個人の事実とイベントを表示するタブ。

en: A tab showing the media objects linked to an individual.
ja: 個人にリンクした画像オブジェクトを表示するタブ。

en: Accept
ja: 承認

en: Add
ja: 追加

en: Add a media object
ja: 画像オブジェクトの追加

en: Add a scrollbar when block contents grow
ja: 内容が大きくなった時にスクロールバーを追加

en: Add individuals
ja: 人々の追加

en: Add missing death records
ja: 不明死者のレコード追加

en: Add missing married names
ja: 失われていた結婚名を追加

en: Age
ja: 年齢

en: All
ja: 全て

en: An alternative way to sign in and sign out.
ja: ログインとログアウトの、また別の手段。

en: Ancestors of
ja: 先祖の

en: Anniversary
ja: 記念日

en: Apply automatic corrections to your genealogy data.
ja: 貴方の家系データへの自動修正適用。

en: Are you sure you want to delete this message? It cannot be retrieved later.
ja: このメッセージを削除したいのか確認です？　削除すれば元に戻せません。

en: Batch update
ja: バッチアップデート

en: Bearing
ja: 方位

en: Birthplace contains
ja: 生まれた場所にある

en: Births
ja: 誕生

en: By default, the list shows only those places which can be found in your family trees. You may have details for other places, such as those imported in bulk from an external file. Selecting this option will show all places, including ones that are not currently used.
ja: デフォルトでは、貴方の家系図に見つけられる場所のリストしか表示しません。外部のファイルからインポートするなどして、その他の場所の詳細をお持ちかもしれません。このオプションを選択すれば、場所の全てを表示します、現在使われていない場所も含まれます。

en: Case insensitive
ja: 大文字と小文字を区別しません

en: Change flag
ja: フラグの変更

en: Child of
ja: 子供の

en: Child of %s
ja: %s　の子

en: Children of
ja: 子供たちの

en: City
ja: 市

en: Communicate directly with other users, using private messages.
ja: プライベートメッセージを用いて、他のユーザへの直接通信。

en: Correct NAME records of the form “John/DOE/” or “John /DOE”, as produced by older genealogy programs.
ja: 旧式の家系図プログラムが作った、 'John/DOE/' とか'John /DOE'　の形を持つNAMEレコードの修正。

en: Countries
ja: 国

en: Country
ja: カントリー

en: County
ja: カントリー

en: Date sent
ja: 送信日:

en: Daughter of %s
ja: %s　の娘

en: Default map type
ja: デフォルトの地図タイプ

en: Delete
ja: 削除

en: Delete selected messages
ja: 選択したメッセージの削除

en: Descendants of
ja: 子孫の

en: Description
ja: 説明

en: Edit
ja: 編集

en: Elevation
ja: 仰角

en: Events
ja: イベント

en: Events of close relatives
ja: 近親者のイベント

en: Exact text
ja: 正確なテキスト

[ctx: FEMALE]
en: died
ja: 死亡

[ctx: FEMALE]
en: was born
ja: 生まれた

en: Facts and events
ja: 事実とイベント

en: Families
ja: 家族

en: Family
ja: 家族

en: Family navigator
ja: 家族のナビゲーター

en: Family tree
ja: 家系図

en: Favorites
ja: お気に入り

en: Filter
ja: フィルタ

en: Fix name slashes and spaces
ja: 名前のスラッシュと空白の修正

en: Flag
ja: フラグ

en: Generation
ja: 世代

en: Generations
ja: 世代

en: He
ja: 彼

en: He died
ja: 彼は死んだ

en: He married
ja: 彼は結婚した

en: He resided at
ja: 彼の居住地は

en: He was born
ja: 彼は生まれた

en: He was buried
ja: 彼は埋葬されました

en: He was christened
ja: 彼は洗礼名をつけられた

en: He was cremated
ja: 彼は火葬されました

en: Height
ja: 高さ

en: Her occupation was
ja: 彼女の仕事は

en: His occupation was
ja: 彼の仕事は

en: Historical facts
ja: 歴史的事実

en: Home page
ja: ホームページ

en: Hybrid
ja: ハイブリッド

en: Icon
ja: アイコン

en: If you have a large number of inactive places, it can be slow to generate the list.
ja: 非アクティブな場所を多数貴方が保有しているなら、リストを作成するのに時間がかかるかもしれません。

en: Individuals
ja: 個人

en: Journal
ja: ジャーナル

en: Keep
ja: 保持

en: Latitude
ja: 緯度

en: Level
ja: レベル

en: Link to an existing media object
ja: 既存の画像オブジェクトへリンク

en: Links
ja: リンク

en: Location not removed: this location contains sub-locations
ja: 位置は削除されません：この位置にはサブ位置が入っています

en: Longitude
ja: 経度

[ctx: MALE]
en: died
ja: 死亡

[ctx: MALE]
en: married
ja: 既婚

[ctx: MALE]
en: was born
ja: 生まれた

en: Map
ja: 地図

en: Match the exact text, even if it occurs in the middle of a word.
ja: 単語の中間にあっても、そのままのテキストにマッチ。

en: Match the exact text, unless it occurs in the middle of a word.
ja: 単語の中間にある場合以外は、そのままのテキストにマッチ。

en: Media
ja: 画像

en: Messages
ja: メッセージ

en: Minimum and maximum zoom level for the Google map. 1 is the full map, 15 is single house. Note that 15 is only available in certain areas.
ja: Google map　での最小と最大の拡大／縮小率、１なら最大の地図全体、１５なら家一つ。１５を使えるのは限られた場所だけです。

en: Most viewed pages
ja: 一番多く見られたページ

en: Name
ja: 名前

en: Next image
ja: 次の画像

en: No ancestors in the database.
ja: データベースに祖先なし。

en: No map data exists for this individual
ja: この人物の地図データ無し

en: No places found
ja: 場所が見つかりません

en: No results found.
ja: 検索結果はありません。

en: Notes
ja: ノート

en: Nothing found.
ja: 何も見当たりません。

en: Number of days to show
ja: 表示する日数

en: Parents
ja: 親

en: Password
ja: パスワード

en: Pedigree map
ja: 家系の地図

en: Pedigree map of %s
ja: %s　の家系の地図

en: Place
ja: 場所

en: Place check
ja: 場所のチェック

en: Places found
ja: 見つかった場所

en: Play
ja: 再生

en: Presentation style
ja: 表示スタイル

en: Print basic events when blank
ja: 空白の際に基本的イベントを印刷

en: Private
ja: プライベート

en: Random images from the current family tree.
ja: 現在の家系図から画像をランダムに選ぶ。

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Remove
ja: 削除

en: Remove duplicate links
ja: 重複したリンクの削除

en: Remove flag
ja: フラグの削除

en: Remove this location?
ja: この位置を削除？

en: Replacement text
ja: 置換テキスト

en: Reply
ja: 返信

en: Repositories
ja: リポジトリ

en: Repositories found
ja: 見つかった埋葬所

en: Request a new password
ja: パスワードの再発行請求

en: Request a new user account
ja: 新しいユーザーアカウント請求

en: Satellite
ja: 衛星画像

en: Search
ja: 検索

en: Search and replace
ja: 検索して置換

en: Search method
ja: 検索方法

en: Search text/pattern
ja: テキスト／パターン　の検索

en: Select flag
ja: フラグの選択

en: Send
ja: 送信

en: Send a message
ja: メッセージ送信

en: She
ja: 彼女

en: She died
ja: 彼女は死んだ

en: She married
ja: 彼女は結婚した

en: She resided at
ja: 彼女の居住地は

en: She was born
ja: 彼女は生まれた

en: She was buried
ja: 彼女は埋葬されました

en: She was christened
ja: 彼女は洗礼名をつけられた

en: She was cremated
ja: 彼女は火葬されました

en: Show
ja: 表示

en: Show children of ancestors
ja: 先祖の子供を表示

en: Show counts before or after name
ja: 名前の前か後に回数を表示

en: Show details
ja: 詳細を表示

en: Show inactive places
ja: 非アクティブの場所を表示

en: Show occupations
ja: 仕事を表示

en: Show only individuals, events, or all
ja: 人物だけ、イベントだけ、それとも全部を表示

en: Show residences
ja: 住所を表示

en: Show slide show controls
ja: スライドショーのコントロールを表示

en: Show the location of places and events using the Google Maps™ mapping service.
ja: Google Maps™ サービスを用いて場所とイベントの位置を表示。

en: Sign in
ja: ログイン

en: Sign out
ja: ログアウト

en: Size of map (in pixels)
ja: 地図の大きさ（ピクセル単位）

en: Slide show
ja: スライドショー

en: Son of %s
ja: %s　の息子

en: Source
ja: ソース

en: Standard
ja: 標準

en: Start slide show on page load
ja: ページを取り込んだらスライドショーを開始

en: State
ja: ステート

en: Stop
ja: 停止

en: Subdivision
ja: 分割

en: Subject
ja: 件名:

en: Surname option
ja: 姓のオプション

en: Tag
ja: タグ

en: Terrain
ja: 地形

en: The media file was not found in this family tree.
ja: この家系図には画像ファイルが見当たりません.

en: The regular expression appears to contain an error. It can’t be used.
ja: 正規表現に誤りがあるようです。使用できません。

en: Theme change
ja: テーマ変更

en: There are no media objects for this individual.
ja: この個人の画像オブジェクトはありません。

en: This media file is broken and cannot be watermarked.
ja: このメディアファイルは壊れており電子透かしを付けられません.

en: This place has no coordinates
ja: この場所はまだ座標がありません

en: Title
ja: タイトル

en: Top level
ja: トップレベル

en: Total individuals: %s
ja: 人数: %s

en: Update
ja: 更新

en: Update all
ja: 全てを更新

en: Use a “?” to match a single character, use “*” to match zero or more characters.
ja: 単一の文字にマッチさせるなら　 「?」 　を使い、ゼロ個かそれ以上個の文字にマッチさせるなら 「*」 を使います。

en: Use colors
ja: カラーを使う

en: Use compact layout
ja: コンパクトな配置にする

en: Use this value
ja: この値を使う

en: Using the pull down menu it is possible to select a country, of which a flag can be selected. If no flags are shown, then there are no flags defined for this country.
ja: プルダウンメニューを使って、選択可能のフラグになっているカントリーを選択できます。フラグが表示されていないなら、このカントリーで定義されているフラグがありません。

en: View
ja: ビュー

en: Whole words only
ja: 単語だけ

en: Width
ja: 幅

en: Wife’s maiden surname becomes new given name
ja: 妻の旧姓を新しい姓にします

en: Wife’s surname replaced by husband’s surname
ja: 夫の姓で置き換えられた妻の姓

en: Wildcards
ja: ワイルドカード

en: Yahrzeiten
ja: ユダヤ式命日

en: Year
ja: 年

en: You can make it easier to search for married women by recording their married name. However not all women take their husband’s surname, so beware of introducing incorrect information into your database.
ja: 結婚している女性を検索するのを容易にするために結婚名をレコードに入れられます。しかし、全ての女性が夫の姓を名乗るとは限らず、データベースの不正な情報を入れてしまう可能性にご注意。

en: You can speed up the privacy calculations by adding a death record to individuals whose death can be inferred from other dates, but who do not have a record of death, burial, cremation, etc.
ja: 死亡、埋葬、葬送などのレコードを持たないけれども、その他の日付が影響する、個人の死亡レコードの追加によって、プライバシーの計算を高速化できます。

en: You must enter a name
ja: 名前を入力する必要があります

en: Zoom
ja: 拡大/縮小

en: Zoom in
ja: 拡大

en: Zoom level
ja: 拡大縮小倍率

en: Zoom level of map
ja: 地図の縮尺

en: Zoom out
ja: 縮小

en: add
ja: 追加

en: after
ja: 後

en: before
ja: 前

en: child
ja: 子

en: daughter
ja: 娘

en: daughter of
ja: 娘の

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
ja: まま母

en: list
ja: リスト

en: maximum
ja: 最大

en: maximum %s day | maximum %s days
ja[0]: 最大 %s 日

en: minimum
ja: 最小

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
ja: まま父

en: next
ja: 次

en: no
ja: いいえ

en: none
ja: なし

en: preview
ja: プレビュー

en: previous
ja: 前

en: search
ja: 検索

en: sign in
ja: ログイン

en: sign out
ja: ログアウト

en: son
ja: 息子

en: son of
ja: 息子の

en: table
ja: テーブル

en: unknown
ja: 不明

[ctx: unknown family]
en: unknown
ja: 不明

en: update
ja: 更新

en: yes
ja: はい

en: “%s”
ja: 「%s」
